Od 1 stycznia 2025 roku weszły w życie istotne zmiany dotyczące właściwości miejscowej wnoszenia opłaty skarbowej od dokumentów stwierdzających udzielenie pełnomocnictwa lub prokury. Zmiany te mają szczególne znaczenie dla osób i podmiotów uczestniczących w postępowaniach administracyjnych na terenie całej Polski.
Dotychczasowe zasady
Do końca 2024 roku obowiązywała zasada, zgodnie z którą właściwym organem podatkowym w sprawach opłaty skarbowej od złożenia dokumentu pełnomocnictwa lub prokury był organ właściwy ze względu na miejsce złożenia dokumentu, niezależnie od formy jego złożenia (pisemnej czy elektronicznej).
Nowe zasady od 1 stycznia 2025 roku
Z dniem 1 stycznia 2025 roku wprowadzono rozróżnienie w zależności od formy złożenia dokumentu:
1. Dokumenty składane w formie pisemnej
- Właściwy organ:
Właściwym organem podatkowym pozostaje organ ze względu na miejsce złożenia dokumentu. - Szczególny przypadek:
W przypadku dokumentów składanych w toku postępowania odwoławczego przed Krajową Izbą Odwoławczą (KIO), opłatę skarbową należy uiszczać na konto Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy:- Nazwa odbiorcy: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy Centrum Obsługi Podatnika
- Nr konta: 21 1030 1508 0000 0005 5000 0070
2. Dokumenty składane w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego
- Właściwy organ:
Właściwym organem podatkowym jest organ (wójt, burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę mocodawcy. - Pełnomocnictwo od wielu mocodawców:
W przypadku udzielenia pełnomocnictwa lub prokury przez więcej niż jednego mocodawcę w jednym dokumencie, właściwym organem jest ten, którego miejsce zamieszkania albo siedziba (pierwszo wskazanego mocodawcę) znajduje się na terytorium Polski. - Mocodawca spoza Polski:
Jeśli mocodawca lub żaden z mocodawców nie posiada miejsca zamieszkania ani siedziby na terytorium Polski, właściwym organem jest Prezydent m.st. Warszawy, a opłatę należy uiścić na konto Dzielnicy Mokotów.
Wysokość opłaty skarbowej
Wysokość opłaty skarbowej nie uległa zmianie i nadal wynosi 17 zł za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii, zgodnie z częścią IV załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 r.
Podstawa prawna
Zmiany zostały wprowadzone na podstawie art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2024 r. poz. 1757).
Więcej informacji
Zmiana w zakresie właściwości miejscowej wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw – gov.pl
opłata skarbowa w Bielsku-Białej: https://bielsko-biala.pl/sprawa/podatki/zaswiadczenia-i-oplata-skarbowa
opłata skarbowa Cieszyn: https://bip.um.cieszyn.pl/artykul/643/30076/oplata-skarbowa
opłata skarbowa Jasienica: https://bip.jasienica.pl/5373
opłata skarbowa Jaworze: https://jaworze.bip.info.pl/kontakt