1. Czym są zlecenia na wyroby medyczne?
Zlecenie na wyroby medyczne to dokument wystawiany przez lekarza lub innego uprawnionego specjalistę, który uprawnia pacjenta do zakupu określonych produktów medycznych z częściową lub pełną refundacją. W kontekście dzieci najczęściej dotyczą one wyrobów chłonnych, takich jak pieluchy, pieluchomajtki i inne środki wspomagające codzienną opiekę nad dzieckiem z niepełnosprawnością lub przewlekłymi schorzeniami.
2. Od jakiego wieku można wystawić zlecenie na pieluchomajtki i inne wyroby chłonne?
Zasadniczo dzieci rozwijające się prawidłowo są gotowe na rezygnację z pieluch w okolicach drugiego roku życia. Jeśli jednak dziecko ze względu na niepełnosprawność nie może być odpieluchowane w tym wieku, można ubiegać się o zlecenie na refundowane wyroby chłonne. Ostateczna decyzja o wystawieniu zlecenia należy do lekarza, który ocenia stan zdrowia dziecka oraz jego potrzeby.
Nie istnieje sztywna granica wieku określona w przepisach prawa, która wskazywałaby, od kiedy można ubiegać się o zlecenie na wyroby chłonne. Każda sytuacja jest analizowana indywidualnie, a lekarz wystawiający zlecenie bierze pod uwagę potrzeby zdrowotne i rozwojowe dziecka.
3. Refundacja wyrobów chłonnych dla dzieci
Refundacja wyrobów medycznych, w tym pieluchomajtek, odbywa się zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Szczególne uprawnienia do zwiększonej refundacji przysługują na podstawie:
- Ustawy „Za Życiem” – dla dzieci z ciężkimi i nieodwracalnymi wadami wrodzonymi lub nieuleczalnymi chorobami zagrażającymi życiu. Osoby objęte tą ustawą mają prawo do wyrobów chłonnych bez limitu ilościowego, przy czym refundacja wynosi 90%.
- Przepisów o osobach niepełnosprawnych (pkt 7 i 8 rozporządzenia MZ) – dla dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności lub znacznym stopniu niepełnosprawności. W tym przypadku również nie obowiązuje limit ilościowy, a refundacja wynosi 90% ceny rynkowej produktu.
4. Jak uzyskać zlecenie na refundowane wyroby medyczne?
Aby otrzymać zlecenie na refundowane pieluchy czy pieluchomajtki dla dziecka, należy:
- Udać się do lekarza – pediatry, neurologa, urologa, lekarza rehabilitacji medycznej lub innego specjalisty uprawnionego do wystawienia zlecenia.
- Uzyskać potwierdzenie uprawnień – jeśli dziecko spełnia kryteria refundacji na podstawie ustawy „Za Życiem” lub przepisów o niepełnosprawności.
- Zrealizować zlecenie w aptece stacjonarnej, sklepie medycznym lub aptece internetowej, co pozwala na dokonanie zakupu bez wychodzenia z domu (trzeba wówczas podać pin zlecenia lub identyfikator oraz dane dziecka). Zlecenie widoczne jest na IKP dziecka: zakładka apteczka, następnie – zlecenia na wyroby medyczne.
5. Limity refundacji i wysokość dopłat
Refundacja na pieluchomajtki i inne wyroby chłonne odbywa się na określonych zasadach, a pacjent może być zobowiązany do dopłaty. Wysokość refundacji i limity określają przepisy Ministerstwa Zdrowia i NFZ.
Co istone, kwota zapłacona przez rodzica, której nie pokryła refundacja – może zostać odliczona od podatku, w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Dlatego warto pamiętać o zbieraniu faktur i podsumowaniu ich wysokości na koniec roku.