1. Czym jest opieka wytchnieniowa?
Celem opieki wytchnieniowej jest odciążenie członków rodzin osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach zapewniając im czasowe zastępstwo w opiece.
https://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/opieka-wytchnieniowa/edycja-2024-1
2. Kto może się o nią starać?
Między innymi rodzice i opiekunowie dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.
3. Jak uzyskać?
- w pierwszej kolejności sprawdź czy program jest realizowany (i czy dotyczy również dzieci poniżej 16 roku życia) w Twoim mieście. Przykładowo w 2024 r. program funkcjonował w Cieszynie i Czechowicach – Dziedzicach, natomiast miasto Bielsko-Biała nie pozyskało środków na objęcie programem dzieci, skorzystać mogli jedynie opiekunowie osób dorosłych.
W tym celu śledź komunikaty na stronach internetowych MOPS w Twoim mieście bądź zapytaj w siedzibie MOPS.
https://www.mops.cieszyn.pl/opieka-wytchnieniowa,
- Złóż kartę zgłoszenia do programu – dostępna na ww. stronach internetowych MOPS lub do osobistego odbioru w siedzibie MOPS.
4. Zasady działania programu
Rodzaj i zakres godzinowy usług opieki wytchnieniowej jest zależny od potrzeb dziecka, jego stanu zdrowia, sytuacji życiowej opiekunów osoby niepełnosprawnej oraz wysokości przyznanych środków finansowych na realizację programu w danym roku. Maksymalnie jest to 240 godzin opieki rocznie.
Co istotne, opiekę może sprawować wykwalifikowana osoba wyznaczona przez MOPS lub inna osoba wyznaczona przez rodzica (np. ktoś znajomy, sąsiadka).
Osoba wyznaczona przez rodzica zawiera umowę z MOPS i otrzymuje wynagrodzenie za swoją pracę.
Kolejna część: https://dopytajprawnika.pl/projekt-wczesniak-cz-x-dofinansowanie-zakupu-samochodu/