PRAKTYCZNY PORADNIK DLA RODZICÓW WCZEŚNIAKÓW Z OKOLIC BIELSKA-BIAŁEJ, ŻYWCA I CIESZYNA
„Projekt wcześniak” powstał z myślą o rodzicach wcześniaków (oraz rodziców dzieci z innymi niepełnosprawnościami), którzy zaraz po wypisie ze szpitala ich pociech stają przed koniecznością odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Ilość wniosków, które należy złożyć i telefonów, jakie trzeba wykonać może przyprawić o zawroty głowy.
Rozmawiając z rodzicami wcześniaków, zauważyłam, jak wielu z nich nie wie, od czego zacząć w takiej sytuacji. Nie zdają sobie sprawy jakie uprawnienia im przysługują oraz jakich formalności trzeba w tym celu dopełnić.
Opracowania dostępne w Internecie czy broszury rozdawane na oddziale neonatologicznym są moim zdaniem zbyt ogólne, a przede wszystkim nie zawierają praktycznych wskazówek istotnych na naszym terenie zamieszkania.
W pierwszych częściach publikacji, znajdziecie informacje ułatwiające umówienie wizyt w poradniach specjalistycznych i ośrodkach rehabilitacji. Na drugą część składają się wiadomości dotyczące różnego rodzaju ulg, uprawnień i udogodnień związanych z wczesnym wspomaganiem rozwoju czy orzeczeniem o niepełnosprawności. Moim celem było możliwie, jak najdokładniejsze wskazanie, skąd wydrukować konkretny wniosek i gdzie go zanieść.
Projekt ten jest owocem osobistych doświadczeń i głębokiego zrozumienia wyzwań, z jakimi mierzą się rodzice wcześniaków. Jako mama Moniki, urodzonej w 26 tygodniu ciąży, miałam okazję dogłębnie poznać realia życia z dzieckiem przedwcześnie urodzonym. Moje doświadczenia zostały wzbogacone o cenne spostrzeżenia zaprzyjaźnionych rodziców, którzy także przeszli przez tę trudną drogę.
Jako adwokat, miałam możliwość zbadania kwestii prawnych związanych z opisanymi zagadnieniami. To doświadczenie pozwoliło mi lepiej zrozumieć procedury i wyzwania, z jakimi borykają się rodziny w podobnej sytuacji.
Będę niezmiernie szczęśliwa, jeśli zdecydujesz się skorzystać z moich wskazówek.
Podane w „Projekcie Wcześniak” informacje uwzględniają stan na rok 2024 r. i mogą ulegać zmianom w następnych latach, na co proszę zwrócić szczególną uwagę.
Na początek:
Co musisz załatwić w pierwszej kolejności:
- Zarejestruj dziecko do poradni specjalistycznych, wskazanych w karcie wypisowej ze szpitala (więcej szczegółów: https://dopytajprawnika.pl/projekt-wczesniak-cz-ii-rejestracja-do-poradni/)
- Załatw rehabilitację w ośrodku finansowanym przez NFZ lub prywatnie (więcej szczegółów: https://dopytajprawnika.pl/projekt-wczesniak-cz-iii-rehabilitacja/)
- Opinia WWR (więcej szczegółów: https://dopytajprawnika.pl/projekt-wczesniak-cz-iv-opinia-wwr/)
- Orzeczenie o niepełnosprawności (więcej szczegółów: https://dopytajprawnika.pl/projekt-wczesniak-cz-v-orzeczenie/)
- Ustawa za życiem – jeżeli dotyczy to Twojego dziecka (więcej szczegółów: https://dopytajprawnika.pl/projekt-wczesniak-cz-vi-ustawa-za-zyciem/)
Dopiero potem pomyśl o całej reszcie. Informacje jak załatwić poszczególne sprawy znajdziesz w odnośnikach powyżej oraz w kolejnych artykułach z serii Projekt Wcześniak.
Więcej:
- ulga rehabiltacyjna – https://dopytajprawnika.pl/projekt-wczesniak-cz-vii-ulga-rehabilitacyjna/
- program za życiem – https://dopytajprawnika.pl/projekt-wczesniak-cz-viii-program-za-zyciem/
- opieka wytchnieniowa – https://dopytajprawnika.pl/projekt-wczesniak-cz-ix-opieka-wytchnieniowa/
- dofinansowanie do zakupu samochodu – https://dopytajprawnika.pl/projekt-wczesniak-cz-x-dofinansowanie-zakupu-samochodu/
- zniżki: wypoczynek i rekreacja – https://dopytajprawnika.pl/projekt-wczesniak-cz-xi-znizki-wypoczynek/
- kształcenie specjalne – https://dopytajprawnika.pl/projekt-wczesniak-cz-xii-ksztalcenie-specjalne/
- dokumentacja medyczna – https://dopytajprawnika.pl/wp-admin/post.php?post=1456&action=edit